Menopauza potrzebuje rebrandingu wizerunkowego – świętujmy ją takim, jakim jest naprawdę

 • Oto szczęśliwa myśl. Jako kobieta po menopauzie pożegnałam się teraz z 40-letnimi okresami. To cztery dekady dyskomfortu, wydatków i – wzdychania! – sporadyczna katastrofa z białą spódnicą i nieprzewidywalnym cyklem.

  Tak długo PMT. Żegnaj skurcze żołądka. Adios odpływ z mojej torebki spowodowany przez 5000 funtów wydanych w moim życiu na artykuły sanitarne.

  Zaledwie sto lat temu kobiety pod koniec swojego życia przeszły „zmianę”. Dziś średni wiek menopauzy jest taki sam, ale żyjemy dłużej. Dzięki lepszej samoopiece, zdrowej żywności, umiarkowanym ćwiczeniom i energii potrzebnej do uczenia się nowych umiejętności, moglibyśmy skończyć z miesiączkami i nadal mieć połowę życia na radość.

  Nie jestem osamotniona w tym, że chcę trochę przypisać menopauzie.

  Cudowna niespodzianka

  Pamiętasz słynne przemówienie Kristin Scott Thomas w telewizyjnym Fleabag? ‘Kobiety odczuwają ból w cyklu od lat – a potem, kiedy czujesz, że godzisz się z tym wszystkim, co się dzieje? Nadchodzi pieprzona menopauza i to jest najwspanialsza pierdolona rzecz na świecie. Dokładnie!

  „Tak, cała dno miednicy rozpada się i robi się kurewsko gorąco i nikogo to nie obchodzi”, mówi Kristin, „ale wtedy jesteś wolna, nie jesteś już niewolnikiem, nie jesteś już maszyną z częściami. Jesteś tylko osobą ”.

  Pośpiesz się, by dziennikarka Caryn Franklin przyjęła to, co uważa za radość ze zmiany: „W okresie menopauzy nasze ciało ryczy. Przez te wszystkie lata znosiła się i zamykała i teraz nie będzie już dłużej tolerować nadużyć ani braku szacunku. Jest to żądanie ze strony twojego nowo obudzonego ja dotyczącego jakości, a nie ilości, ponownej oceny i przywrócenia równowagi. To hormonalne wezwanie do działania organizmu ”.

  Płynniejsza ścieżka

  Oczywiście jest to wezwanie do działania, które nie jest pozbawione bólu. Wiele kobiet ma straszne doświadczenia związane z menopauzą – tak wiele celebrytów mówiło o swoich próbach wieku średniego, że jedna z ogólnokrajowych gazet bezskutecznie nazwała ten okres jęczeniem.

  Uderzenia gorąca, nieprzespane noce, suchość pochwy i mgła mózgowa są okropne, ale obecnie dostępne jest więcej wsparcia medycznego i terapeutycznego niż kiedykolwiek wcześniej. Tymczasem HRT powraca do łask, ułatwiając drogę do następnej fazy.

  I to jest faza, która może być naprawdę ekscytująca.

  W medycynie chińskiej menopauza nazywana jest „drugą wiosną” i obchodzona jest jako brama do energicznego i niezależnego starszego wieku, którego kobiety mogą oczekiwać. Jeśli nam się poszczęści, te lata mogą być najzdrowszym i najprzyjemniejszym w naszym życiu – czasem podążania za pasjami, doceniania naszych doświadczeń i pielęgnowania nowo odkrytej wolności.

  Czas zyskać szacunek

  Wielu z nas dopasuje się do czterdziestki i pięćdziesiątki, nauczy się nowego języka, podróżuje (jeśli kiedykolwiek nam pozwolą), a nawet zmieni karierę. Wobec braku dorosłych dzieci w domu, mniejszych oczekiwań wobec nas i, miejmy nadzieję, większego bezpieczeństwa finansowego, możliwości są kuszące.

  Mając przywilej wieku, możemy być samolubni i dowodzić rangą i szacunkiem dla naszych dziesięcioleci ciężko wyuczonych umiejętności. Wolność od miesiączki i ciąży powinna zwiększyć naszą pewność siebie. Możemy ubierać się tak, jak lubimy i jeść to, co wybieramy, stawiając na pierwszym miejscu to, co jest dla nas najważniejsze.

  Tak, menopauza to ostatnia surowa sprawa, którą kobieta musi znieść, ale jako ktoś, kto jest po drugiej stronie, mogę ci powiedzieć, że życie staje się lepsze.

  Nie jestem już niewolnikiem. Nie jest już maszyną z częściami. Tylko osoba. Wolny.