Kobiety cierpią podczas pandemii koronawirusa

Jasne, kobiety to nie tylko kręgosłup ich rodzin, ale świętując Święto Pracy powinniśmy przyznać, że kobiety są także kręgosłupem naszej gospodarki i naszego kraju. Pomimo ich znaczenia, widać wyraźniej niż kiedykolwiek, że nasza gospodarka nie pracuje dla nich. W przypadku kobiet – szczególnie kobiet kolorowych – wyzwania, które istniały zawsze, są tylko coraz gorsze. Kobiety nieproporcjonalnie spoczywają na barkach swoich rodzin, gdy pandemia trwa.

Wystarczy spojrzeć na kryzys opieki nad dziećmi, z którym mamy dziś do czynienia. Jako mała dziewczynka bardziej niż czegokolwiek chciałem zostać nauczycielką i dostałem szansę spełnienia tego marzenia. Uwielbiałem uczyć, ale przy dwójce małych dzieci opieka nad dziećmi była ciągłą walką. Pewnej nocy moja ciocia Bee zadzwoniła z Oklahomy, żeby zobaczyć, jak mi idzie. Załamałem się i zacząłem płakać, a słowa padły: „Rzucę pracę”. Potem powiedziała jedenaście słów, które zmieniły moje życie: „Nie mogę się tam jutro dostać, ale mogę przyjść w czwartek”. Przyjechała z siedmioma walizkami i pekińczykiem o imieniu Buddy – i została przez 16 lat. Nie byłbym tam, gdzie jestem dzisiaj bez niej.

Ale dekady później ten kryzys jest jeszcze gorszy. Już przed pandemią trudno było znaleźć wysokiej jakości, niedrogą opiekę nad dziećmi, a teraz rodzice utknęli, martwiąc się, czy szkoły mogą bezpiecznie ponownie otworzyć i mają jeszcze mniej opcji opieki nad dziećmi. Jednocześnie dostawcy zostali zepchnięci na skraj, a coraz więcej z nich zamyka się na dobre każdego dnia. A najważniejsi pracownicy – częściej kobiety i kobiety kolorowe – borykają się z większą niepewnością, jeśli chodzi o znalezienie niezawodnej, bezpiecznej i wysokiej jakości opieki w czasie kryzysu.

Nie musiało tak być. Miliony kobiet walczą, ponieważ prezydent Trump nie miał planu rozwiązania tej globalnej pandemii zdrowia. Miesiące później nadal tego nie robi. Ponad 180 000 Amerykanów zginęło, miliony ludzi są bez pracy, a zbyt wiele kobiet walczy o to, by nakryć jedzenie dla swoich rodzin i zachować dach nad głowami swoich rodzin.

Joe Biden i Kamala Harris wiedzą, że nie możemy wrócić do stanu sprzed kryzysu. Musimy budować lepiej dla pracujących rodzin na całym świecie.

Administracja Biden-Harris podniosłaby minimalną płacę do 15 dolarów za godzinę, uchwaliła ustawę o sprawiedliwym wynagrodzeniu i podjęłaby inne kroki w celu osiągnięcia równości wynagrodzeń, zainwestowania w małe przedsiębiorstwa należące do kobiet oraz przeciwdziałania dyskryminacji i nękaniu w miejscu pracy. W ramach planu naprawy gospodarczej uchwalą przepisy, które ułatwią pracownikom przystąpienie do związków zawodowych i zbiorowe negocjacje.

Kobiety w Ameryce przeprowadzają nas przez ten kryzys. Zasługują na przerwę, szansę na awans i ekonomię, która dla nich działa.

Joe i Kamala rozumieją, że opieka nad dziećmi jest częścią podstawowej infrastruktury tego narodu – jest to infrastruktura dla rodzin. Planują zagwarantować do 12 tygodni płatnego urlopu rodzinnego i zdrowotnego, zapewnić każdej rodzinie dostęp do wysokiej jakości i niedrogiej opieki nad dziećmi, a także udostępnić przedszkole dla trzy- i czterolatków. Ich plan obejmuje również wychowawców wczesnego dzieciństwa – które z większym prawdopodobieństwem będą kobietami i kolorowymi kobietami – jak porównywalne nauczycielki w szkołach publicznych, podnosząc ich płace i zapewniając silniejsze świadczenia, ochronę miejsca pracy i możliwości szkolenia.

Kobiety w Ameryce przeprowadzają nas przez ten kryzys. Zasługują na przerwę, szansę na awans i ekonomię, która dla nich działa. Donald Trump tego nie rozumie, ale Joe i Kamala tak. Będą występować w obronie pracujących kobiet i odbudują naszą gospodarkę, aby działała – nie tylko dla bogatych i dobrze skomunikowanych, których szuka Trump, ale żeby działała dla wszystkich.

W dzisiejszych czasach kobiety są zagrożone. Zbliżając się do 3 listopada, mamy szansę dokonać prawdziwej zmiany, ale tylko wtedy, gdy będziemy razem, organizować się i razem wytrwać. Dlatego odwiedź witrynę iwillvote.com już dziś i przygotuj plan wcześniejszego głosowania i wspólnie zbudujmy lepszą przyszłość dla nas wszystkich.