Dlaczego królowa jest jedyną osobą, która jadła brytyjską czekoladę

Jeśli chodzi o ulubione przekąski w Wielkiej Brytanii, pierwsze miejsce zajmują herbatniki, ale czekolada jest bardzo blisko drugiego miejsca – w niedawnej ankiecie przeprowadzonej przez British Heart Foundation obie zostały rozdzielone 1% głosów. Ponieważ marki czekoladowe, takie jak Cadbury, Nestlé i Mars, są niezwykle popularne, wyniki nie są zaskoczeniem; Brytyjczycy są bez wątpienia fanami słodkich smakołyków. Ale czy wiesz, że tylko jedna tabliczka czekolady została kiedykolwiek zrobiona z ziaren kakaowych uprawianych w Wielkiej Brytanii? A ten pasek został podarowany konkretnemu członkowi rodziny królewskiej?

W odcinku podcastu historycznego BBC Radio 4 z marca 2020 r. Dla mnie jesteś martwy, gospodarz Greg Jenner odkrył, że ze względu na specyficzną temperaturę i otoczenie, jakiego wymaga drzewo kakaowe, jego uprawa w klimacie umiarkowanym Wielkiej Brytanii jest prawie niemożliwa. Jednak grupa pracowników fabryki Rowntree miała szczęście w 1932 roku, z powodzeniem uprawiając jedną w szklarni po eksperymentach z roślinami ananasa.

Ich sukces okazał się jednak ograniczony, ponieważ w przypadku zbioru strąków kakaowca z drzewa był tylko jeden. Te ziarna kakaowe nie poszły jednak na marne. Zrobiono z nich jedną malutką tabliczkę czekolady, którą podarowano królowej Elżbiecie II, gdy była księżniczką. Jak zauważa strona turystyczna Visit York, to sprawia, że ​​królowa jest jedyną osobą, która spróbowała 100% brytyjskiej czekolady. Tak bardzo zazdrosny.

Królowa najwyraźniej bardzo lubi czekoladę. Jak powiedział były królewski szef kuchni Darren McGrady Reader’s DigestJej Wysokość powiedziała „tak” na „wszystko, co umieściliśmy w menu, co miało czekoladę”. Jednak preferuje ciemną czekoladę. „Ona nie jest wielką fanką mlecznej lub białej czekolady”, dodał McGrady, zauważając, że królowa woli batony, które zawierają 60% kakao lub więcej.

Szef kuchni ujawnił również, że absolutną przekąską Jej Królewskiej Mości jest Bendicks Bittermints, miętowy fondant w 95% ciemnej czekoladzie. Produkt zdobył Royal Warrant w 1962 roku, co ma wiele sensu, jeśli jest największym ulubieńcem królowej.