8 najlepszych gier planszowych słownych

Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć umiejętności językowe, czy pochwalić się słownictwem, najlepsze słowne gry planszowe wystawiają na próbę Twoją znajomość słów, wymagając od Ciebie pisowni, zgadywania lub dekodowania słów. Nie tylko powinieneś wybrać grę, która brzmi dla Ciebie zabawnie (może nie będziesz chciał gry w ortografię, jeśli nie lubisz ortografii!), ale także powinieneś wziąć pod uwagę czas gry, który może wynosić od kilka minut do ponad 45 minut na dłuższą grę, która jest znacznie bardziej zaangażowana. I nie zapomnij zanotować liczby graczy wymaganych do zapewnienia odpowiedniej liczby uczestników gry; są nawet gry planszowe, w które można grać solo.

W przeciwieństwie do intensywnych przygodowych gier planszowych lub przerażających tajemniczych gier planszowych, słowne gry planszowe są zwykle lekkie, łatwe do nauczenia się i grania oraz przyjazne rodzinie. Zawsze powinieneś jednak zwracać uwagę na sugerowany przez producenta przedział wiekowy, szczególnie jeśli interesuje Cię gra towarzyska, w której zalecenie wiekowe może być nieco starsze ze względu na treści dla dorosłych. Zdecydowana większość gier słownych jest konkurencyjna, co oznacza, że ​​stawiają graczy lub drużyny przeciwko sobie, aby zwyciężyć. Jednak są trochę gry słowne, w które gra się kooperacyjnie – czyli gracze muszą połączyć siły w celu osiągnięcia wspólnego celu, aby wygrać – więc to kolejna opcja.

Mówi się, że te osiem słownych gier planszowych jest naprawdę zabawnych. Wszystkie mają wysokie oceny na Amazon, więc nie możesz się pomylić, dodając dowolny (lub kilka) z tych typów do rotacji nocnej gry.

1. Ulubiona gra słowna fanów, w którą gra się w zespołach

 • Liczba graczy: od 2 do 8+
 • Czas gry: 15 minut
 • Wiek: 14+

Ulubiona gra planszowa w moim domu i na Amazon – ma aż 4,8-gwiazdkową ocenę ogólnie wśród 16 000 i rosnących recenzji – Codenames z Czech Games zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce na tej liście. Szybka do nauczenia się i łatwa do grania, słowna gra planszowa jest idealnym wyborem zarówno dla nowych, jak i powracających graczy, ponieważ każda gra jest całkowicie wyjątkowa i wciąż konkurencyjna. Gra toczy się w zespołach, a każda drużyna jest prowadzona przez mistrza szpiegów, który daje wskazówki jednowyrazowe, aby pomóc członkom drużyny odgadnąć słowa ich drużyny na planszy. Brzmi prosto, prawda? Jest jednak pewien haczyk! Szpieg musi to zrobić, unikając słów drugiej drużyny, a także przerażającego słowa zabójcy, które natychmiast zakończy grę. Pierwsza drużyna, która pomyślnie ujawni wszystkie słowa swojej drużyny, wygrywa mecz.

Ten wybór jest przeznaczony dla grup (moim zdaniem im więcej graczy, tym lepiej), jednak Codenames występuje również w wersji dwuosobowej.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: „Ta gra jest niesamowita! Świetna zabawa dla niemal każdej grupy, w tym w różnym wieku, graczy i nie-graczy. Osoby, które nie mają cierpliwości, aby nauczyć się nowej gry, zakochają się w Codenames! Super szybka nauka i zabawa dla wszystkich bez indywidualnej rywalizacji. Jedynym spójnym komentarzem, który niezmiennie wypowiadają dawcy wskazówek, jest „Nie mogę w ogóle połączyć tych słów!”. Jednak kiedy się na to zastanowią, ostatecznie to robią!”

2. Klasyczna gra słowna

 • Liczba graczy: 2 do 4
 • Czas gry: Różny, ale recenzenci Amazona potwierdzają, że nie jest to szybka gra
 • Wiek: 8+

Kiedy myślisz „słowna gra planszowa”, prawdopodobnie przychodzi ci na myśl Scrabble od Hasbro Gaming, ponieważ jest to klasyk, który od lat pozostaje bardzo popularny. Nic dziwnego, że ta gra jest wściekle popularny na Amazon, z ogólną oceną 4,8 gwiazdki wśród 12 000 i rosnących recenzji. Konkurencyjna gra planszowa wymaga, aby gracze na zmianę zapisywali słowa na planszy za pomocą losowo wybranych płytek z literami (w woreczku jest ich 100). Słowa są punktowane na podstawie wartości płytek z literami oraz premii na planszy. Gracz z najwyższą sumą na końcu wygrywa grę.

Recenzenci na Amazon potwierdzają, że Scrabble jest bardzo łatwy do nauczenia i grania. Długość gry jest różna, ale zazwyczaj nie jest szybka.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: „Jeśli wcześniej nie grałeś w Scrabble, tracisz! To taka zabawna gra słowna, że [really] sprawia, że ​​myślisz i pozostajesz zaangażowany (jeśli chcesz naprawdę rywalizować i grać). Fajnie jest grać tylko z jedną osobą lub z grupą. Ten był dobrej jakości i prawdopodobnie wytrzyma bardzo długo. W zestawie ładna torba na płytki. Wszystko czego potrzebujesz to notatnik i długopis, aby rejestrować wyniki! Kup to!”

3. Gra słowna, w którą można grać solo

 • Liczba graczy: 1 do 8
 • Czas gry: 35 minut
 • Wiek: 8+

Graj sam lub z dużą grupą (do 8 graczy) — tak czy inaczej, Quiddler z SET Enterprises będzie całkowity trafienie. Plansza słów jest rozgrywana w rundach, a celem jest ułożenie wszystkich kart z ręki w jedno lub więcej słów. Wykorzystaj litery z wysokimi punktami i różne bonusy, aby zwiększyć swój wynik. Zwycięzca jest wymieniany na końcu, a gracz z najwyższym wynikiem jest ostatecznym mistrzem.

Gra trwa około 35 minut, ale recenzenci Amazon potwierdzają, że jest więc zabawne i szybkie tempo, że czas leci.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: „Świetna gra dla rodzinnej zabawy, zwłaszcza jeśli kochasz gry słowne. Graj sam lub z maksymalnie 8 graczami! Podoba nam się, że gra jest zrelaksowana, ale szybsza niż Scrabble, co może zająć godziny.

4. Wysoko oceniana gra imprezowa, w której musisz rozszyfrować słowa

 • Liczba graczy: od 4 do 8+
 • Czas gry: Różny, w zależności od liczby graczy
 • Wiek: 17+

Przygotuj się na imprezową grę, która wprawi Cię w histerię. Niespójny z What You Meme? jest łatwy do nauczenia i świetny dla dużych grup (pomyśl czterech graczy lub więcej), którzy lubią zabawną rywalizację. Aby zagrać, obracający się sędzia odwraca zegar i podnosi kartę. Po stronie karty sędziego widzą prawdziwe słowo lub frazę. Ale po drugiej stronie karty gracze widzą bełkot, który należy rozszyfrować. Pierwszy gracz, który rozwiąże frazę, wygrywa kartę, a pierwszy gracz, który posiada 13 kart, wygrywa grę.

Incohearent jest przeznaczony dla osób w wieku 17 lat i starszych, ponieważ zawiera treści dla dorosłych, chociaż na szczęście karty są oznaczone kolorami według kategorii, więc w razie potrzeby możesz pominąć wszystkie karty w kategorii prowokacyjnej (w kolorze czerwonym). Niektórzy recenzenci twierdzą, że Incohearant tworzy świetną grę rodzinną bez czerwonych kartek.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: “Kocham to. Jest to rodzaj gry, w którą każdy może grać i która łączy ludzi na imprezie. Karty wahają się od oczywistych do niejasnych, a odpowiedzi są twórczo demontowane, bez utraty integralności fonetycznej. Nie tak łatwe do zrobienia, jak się wydaje. Taka fajna gra do grania. Gorąco polecam.”

5. Współpracująca gra słowna

 • Liczba graczy: 2 do 6
 • Czas gry: 45 minut
 • Wiek: 10+

W gry słowne zazwyczaj gra się w sposób konkurencyjny, ale w przypadku Letter Jam z Czech Games tak nie jest. Podstawowym założeniem gry jest to, że gracze muszą dawać wskazówki słowne, aby pomóc kolegom z drużyny rozszyfrować i rozszyfrować ich tajne słowa, jednocześnie próbując rozgryźć własne. Recenzenci na Amazon wskazują, że gra jest bardziej złożona i zaangażowana niż wiele innych gier słownych (w końcu gra trwa około 45 minut), ale zgłaszają również, że gdy przekroczysz krzywą uczenia się, to jest masa zabawy.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: „Ta gra jest sprytna i przyjemna w grze. Może trochę potrwać, zanim przejdziesz do trybu scrabble / pisowni, ale kiedy już zaczniesz, jest to coraz łatwiejsze i coraz przyjemniejsze. Podoba mi się fakt, że jest kooperatywny, więc wszyscy jesteście w to zaangażowani, aby go wygrać.

6. Kompaktowa gra słowna, w którą można grać w dużych lub małych grupach

 • Liczba graczy: 2 do 10
 • Czas gry: Różny, ale recenzenci na Amazon potwierdzają, że jest szybki
 • Wiek: 7+

Duże lub małe grupy będą po prostu mieć piłkę z Bananagramami, grą w układanie słów, w której gracze muszą ścigać się ze sobą, aby budować siatki krzyżówek za pomocą kafelków z literami. Pierwsza osoba, która użyje wszystkich swoich liter, wygrywa rękę, o ile przypadkowo nie użyje właściwego rzeczownika, skrótu lub innego niedopuszczalnego słowa. „Zdobyło to nawet przyjaciół, którzy zazwyczaj nie lubią gier planszowych, ponieważ są tak szybkie” — zachwycał się jeden z redaktorów zajmujących się handlem.

Bananagramy są uwielbiane na Amazon z ogólną oceną 4,9 gwiazdki wśród 8000 i rosnących recenzji – a wielu recenzentów wyraźnie wspomina, że ​​ma klimat podobny do Scrabble, ale ponieważ każdy pracuje nad własnymi słowami, nigdy nie ma takiej ciszy, gdy ktoś próbuje wymyślić następny ruch.

Gra jest dostarczana w kompaktowej obudowie w kształcie banana, więc idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Chociaż ta wersja jest odpowiednia dla maksymalnie 10 graczy, Bananagramy są również dostępne w wersji podwójnej dla maksymalnie 16 graczy.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: “Mój mąż i ja uwielbiamy tę grę! Jest świetny dla dwóch osób lub dużej grupy! Każdy powinien mieć tę grę! […] Poza tym uwielbiam gry, które nie wymagają dużego pudełka. Przechowujemy to w kuchennej szufladzie”.

7. Gra towarzyska, w której musisz odgadnąć słowo, które myślą inni

 • Liczba graczy: 3 do 8
 • Czas gry: 20 do 35 minut
 • Wiek: 8+

Świetne umysły myślą podobnie… cóż, przynajmniej takie jest założenie gry towarzyskiej Blank Slate autorstwa USAOPOLY. Łatwa do nauczenia i szybka gra słowna wymaga od graczy zapisania słowa, które ich zdaniem najlepiej pasuje do różnych fraz. Ale oto trudna część: potrzebujesz odpowiedzi, aby dopasować odpowiedzi innego gracza (bez podawania mu ani jednej wskazówki), aby zdobyć punkty. Otrzymujesz punkty za dopasowanie słów (a najwięcej punktów za dopasowanie tylko z jednym innym graczem). Zwycięży gracz z największą liczbą punktów na końcu.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: „To bardzo łatwa gra i świetna zabawa. Zaskakujące, ile razy nie było żadnego dopasowania – zwłaszcza, gdy byłeś pewien, że to oczywiste słowo. Świetna zabawa!!!”

8. Gra słowna, która zajmuje tylko kilka minut

 • Liczba graczy: 2+
 • Czas gry: 3 minuty
 • Wiek: 8+

Jeśli nigdy nie miałeś okazji zagrać w tę klasyczną słowną grę planszową, naprawdę tęsknisz! Ten wybór z Winning Moves Games jest w rzeczywistości duży wersja Boggle, z siatką pięć na pięć liter dla jeszcze większej zabawy w tworzeniu słów. Aby zagrać, gracze mają tylko trzy minuty, aby przeszukać planszę i zapisać słowa składające się z czterech lub więcej liter. Punkty są podliczane na końcu, a gracz z najwyższym wynikiem zostaje nazwany zwycięzcą.

Boggle jest łatwy do nauczenia i trwa zaledwie kilka minut, więc na pewno będziesz w stanie przekraść się przez kilka rund podczas następnej nocy gry.

Entuzjastyczna recenzja Amazon: „Produkt jest wytrzymały, dobrze skonstruowany i łatwy w użyciu. To także świetna zabawa! Gracze naprawdę muszą popracować nad umiejętnościami słownictwa, aby pokonać najlepszą osobę grającą, a dzięki dodanej dwuliterowej kostce jest to znacznie lepsze niż oryginalne Boggle. […] Gorąco polecam tę grę każdemu, kto ukończył 8 lat, ale szczególnie dla licealistów i starszych. To jest całkowicie warte swojej ceny.”