5 języków przeprosin – wyjaśnienie języków przeprosin

Podobny w koncepcji do języka miłości, plik język przeprosin to sposób, w jaki dajesz i otrzymujesz „przepraszam”. I chociaż prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się zbytnio nad tym, jak to wygląda dla Ciebie, to, jak przepraszasz swojego partnera, jest w rzeczywistości niezwykle ważne do rozważenia – zwłaszcza, że ​​każdy potrzebuje czegoś innego, aby przejść przez kłótnię.

Dzieje się tak, ponieważ wszyscy ludzie są inaczej podłączeni. Dla Ciebie może wystarczyć usłyszenie słów „Przepraszam, masz rację” po walce. Ale dla kogoś innego słowa „przepraszam” mogły wydawać się puste i płytkie, aby je omijać.

Rozłóżmy więc wszystko, co trzeba wiedzieć o językach przeprosin, ponieważ tak samo jak kocham dobry język miłości, języki przeprosin są równie ważne, jak ważne. (A jako kobieta Baran najwyraźniej sympatyzuję z przeprosinami.)

Jakie są języki przeprosin?

Języki przeprosin stały się Rzeczą, kiedy dr Gary Chapman napisał o tym w swojej książce Pięć języków przeprosin z Jennifer Thomas. (I ICYMI: On także napisał Pięć języków miłości też). Chapman po prostu mówi, że języki miłości = jak mówisz lub okazujesz osobie, że ją kochasz, a języki przeprosin = jak mówisz lub okazujesz komuś, że ci przykro.

W sumie istnieje pięć języków przeprosin:

 1. Wyrażanie żalu („Wstydzę się tego, jak Cię zraniłem”)
 2. Przyjmowanie odpowiedzialności („Myliłem się, robiąc ci to”).
 3. Szczerze żałuj („Mogę sobie tylko wyobrazić, ile bólu spowodowałem, tak mi przykro. Nie zrobię tego ponownie. Następnym razem _____ zrobię inaczej”).
 4. Dokonywanie zadośćuczynienia („Oto jak ci to wynagrodzę _____”)
 5. Prośba o przebaczenie („Czy wybaczysz mi, że cię zawiodłem?”)

  Dlaczego znajomość języka przeprosin jest ważna?

  Zakładając, że chcesz, aby Twój związek rzeczywiście, polubił, ułożył się, języki przeprosin są wszystkim.

  „Umożliwiają one jednostkom wzmocnienie relacji poprzez poprawę ich zdolności ułatwiania przebaczenia” – mówi psychiatra Leela R. Magavi, MD. A właściwe zrozumienie języka przeprosin partnera pomoże „osobom przepraszać w taki sposób, aby wszystkie strony czuły się wysłuchane i docenione” – dodaje.

  Jeśli ostatecznym celem jest pokonanie kłótni z partnerem – co mam nadzieję, że tak jest – nie miałoby sensu wyrażanie żalu i przyjmowanie odpowiedzialności, jeśli twój partner potrzebuje cię do zadośćuczynienia, aby poczuć się lepiej w sytuacji.

  „Ludzie mówią różnymi językami z przeprosinami i ważne jest, aby je rozumieć, aby nie tylko lepiej zrozumieć swojego partnera, ale także siebie samego” – mówi ekspert ds. Relacji i randek Amy Olson. „Nieporozumienia mogą się pojawić, jeśli ty i twój partner macie różne języki przeprosin. Jedynym sposobem, aby ich uniknąć, jest poznanie ich typu i działanie zgodnie z nim, gdy zajdzie taka potrzeba ”.

  Co więc możesz zrobić, jeśli masz inny język przeprosin niż Twój partner?

  Kompromis, kompromis, kompromis. Weźmy na chwilę języki miłości jako przykład: jeśli wiesz, że język miłości twojego partnera to dotyk fizyczny (mimo że twoje są słowami afirmacji), nadal będziesz go przytulać, aby poczuł się doceniony po ciężkim dniu, Tak? I robisz to nawet pomimo istnienia słów afirmacji Twój język miłości.

  To samo dotyczy języków przeprosin: „Starajcie się rozumieć języki przeprosin i czynić z nich zamiar praktykowania języków przeprosin jako sposobu na zbliżenie się i wspólne uzdrowienie” – mówi certyfikowana terapeutka seksualna i psycholog kliniczna Janet Brito. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcesz skutecznie „zadośćuczynić, naprawić kontuzję i wspólnie rozwijać się” – mówi.

  Nawet jeśli proszenie o wybaczenie lub przyjęcie odpowiedzialności za coś może wydawać się nieznane, podczas kłótni należy wziąć pod uwagę potrzeby partnera (tak samo jak własne). I można to prawie całkowicie ustalić dzięki komunikacji, moi przyjaciele.

  W porządku, więc jak możesz dowiedzieć się, jaki jest twój język przeprosin?

  Chapman ma łatwy quiz, który możesz w ten sposób rozwiązać na swojej stronie internetowej. Zajmie ci to mniej niż 10 minut i będzie stanowić ładny pomysł na randkę z twoją osobą.

  Ale oprócz quizu dr Magavi sugeruje prowadzenie dziennika i / lub rozmowę z terapeutą, aby pomóc ci zrozumieć własny język przeprosin i to, czego potrzebujesz od partnera.

  Ponadto, jak wspomniano wcześniej, komunikacja jest absolutnie kluczowa, więc poproś partnera i bliskich, aby nauczyli się języka przeprosin – lub po prostu rozwiąż quiz. „Ta wiedza pomoże zapobiegać niezgodom w relacjach i leczyć zerwane relacje” – potwierdza.